Nasz blog
Gry towarzyskie i planszowe to nie tylko dobra zabawa w gronie rodziny i znajomych. To również bardzo często całkiem niezły trening dla naszego refleksu, koncentracji czy charakteru. Na naszym blogu znajdziecie różne ciekawostki na temat tego, jak gry wpływają na nasze życie oraz różne ciekawe recenzje.
Osioł
Bądź szybszy, aby nie zostać osłem!
Gra dla trzech lub więcej osób, w której gracze starają się uniknąć kary, jaką jest otrzymanie za przegraną kolejnych liter wyrazu „osioł”.
Do gry potrzebna jest standardowa liczba kart ( 52 karty). Karty należy podzielić na komplety, składające się z czterech kart o takiej samej wartości punktowej ( np. cztery ósemki, piątki, siódemki itd.) lub z czterech identycznych figur (np. cztery walety, damy). Przy trzech grających potrzebne są trzy komplety plus jedna karta obiegowa
(czyli 13 kart), przy czterech grających potrzebne są cztery komplety i jedna karta (czyli 17 kart) itd. Pozostałe karty odkłada się- nie biorą udziału w rozgrywce.
Pierwszego rozdającego wyznacza się przez losowanie. Gracz ten dokładnie tasuje karty i rozdaje każdemu po jednej, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zaczynając i kończąc na graczu po swojej lewej stronie ( będzie on miał po pięć kart).
Celem gry jest zebranie w ręku czterech identycznych kart, pod względem koloru lub wartości punktowej.
Rozgrywkę rozpoczyna gracz po lewej stronie rozdającego. Przekazuje on jedną kartę graczowi po swojej lewej ręce. Otrzymana kartę można włączyć do swoich kart lub przekazać dalej. Jeśli zatrzymujemy kartę musimy następnemu graczowi przekazać inną, niepotrzebną nam kartę. Po zebraniu czterech identycznych kart, wykłada się je na stole. Jest to znak dla pozostałych graczy, którzy w tym momencie , również powinni rzucić karty na stół. Gracz, który rzuci karty ostatni otrzymuje za karę pierwszą literę wyrazu „osioł”. Zasady kolejnych rozgrywek są takie same.
Gra kończy się, gdy jeden z graczy zbierze wszystkie litery wyrazu „osioł”.